Перший досвід по великому рахунку

Зроблено на АСРЗ
Будучи лідером у виробництві грейферів для вітчизняних підприємств морської галузі, сьогодні колектив машинобудівників АСРЗ приступив до виготовлення найбільшого з 250 моделей в лінійці машинобудівної продукції підприємства: 2-щелепного 4-канатного грейферу об'ємом 16-кубометрів з чотириразовим поліспастом для ПрАТ «Запоріжкокс».
«Цей грейфер буде використовуватися для перевантаження вугілля, а замовлення буде першим досвідом співпраці маріупольських судноремонтників з коксохіміками ПрАТ «Запоріжкокс», незважаючи на довгу історію партнерства з підприємствами металургійної та гірничо-добувної вітчизняної галузі. Маю велику надію, що цей досвід покладе початок довгострокової співпраці між нашими підприємствами», - упевнений генеральний директор ТОВ «СРЗ» Олег Турський.
Німецький ковш такого ж об’єму, яким користувалися замовники, став непридатним, тому терміново потрібен аналог на його базі.
Подивившись на місці на заклинений старий грейфер та проаналізувавши техзавдання, фахівці АСРЗ запропонували коксохімікам ряд поліпшень та замін, що спрощують виготовлення грейферу і знижують його вартість.

«Договір підписано сторонами 3 травня, і повинен бути реалізований протягом 90 днів, - зауважує начальник департаменту машинобудування ТОВ «СРЗ» Віктор Клочко. - І, хоча згідно досягнутих домовленостей, відвантаження багатотонного ковша номінальною вартістю близько півтора мільйона гривень повинне відбутися тільки на початку серпня, 20 травня фінішувала розробка робочих креслень, і виріб вже існує в 3-D проекції. У грейферному триває порізка металу на заготівки для майбутніх маточин, клинів, блоків і траверс ковша».
Загальна його вага складе 14,450 тонн, висота ковша - понад п'ять метрів, ширина - близько трьох, в розкритому стані - шість метрів.
«Цей грейфер - ексклюзив, частіше замовляють модель 4715 М/10, - повідомляє начальник техвідділу Сергій Миронов. - Однак сьогодні при проектуванні, по суті, типових вантажозахоплювальних виробів не можна не враховувати досвід кращих світових практик. Тому ми запропонували замовнику ряд практичних поліпшень. Зокрема, за рахунок застосування тонких листів конструкційної сталі марки 0,9Г2С - можливість знизити масу виробу без шкоди для його працездатності. Міцність беремося забезпечити за рахунок раціональної конструкції - особливої системи ребер і стяжок».
Не менш пильну увагу, за словами конструкторів, в даній моделі приділили майбутній «збиранності» грейферу. Так, застосували укрупнену збірку, при якій деталі і вузли грейфера будуть встановлюватися за ретельно продуманою послідовністю.
Крім того, всі схильні до зносу деталі можуть бути замінені за місцем експлуатації без участі спеціалізованого персоналу. Для синхронізації відкриття/закриття щелеп ковша застосовані зубчасті колеса на щелепах і з'єднання типу «качка-зів» на тягах. Для довговічності ножі щелеп будуть наплавлені зносостійкими електродами».