Експедиція «Капітан Білоусов»: на АСРЗ побували ліцеїсти

Суспільство

Маріуполь звуть «морськими воротами Донбасу» тому, що тут проходить морський кордон України, і в далеке та близьке зарубіжжя по морю відправляються різноманітні вантажі. Азовський судноремонтний завод - один з найстаріших в місті, так як саме з нього 132 роки тому починався Маріупольський морський порт, а пізніше були засновані металургійне підприємства. Такого роду знання, в тому числі про технічні можливості і властивості судів у ході експедиції на криголам «Капітан Білоусов» отримали учні Маріупольського ліцею №1, побувавши на Азовському судноремонтному в супроводі своїх педагогів. Час від прохідних Азовського судноремонтного заводу, борта легендарного криголама «Капітан Білоусов» і назад, став для них особливим.
Спочатку по дорозі до п'ятого причалу, потім - на борт біло-блакитного рейдового катера «Нептун» під командуванням капітана Віктора Еремченко. Екіпаж катеру плавно перетнув ремонтний басейн АСРЗ, з вітерцем пройшов повз зернового терміналу «Укртрансагро», і доставив учнів до місця швартування гордості Маріупольського морського порту.
Тут гості дізналися, що криголам «Капітан Білоусов» - це дизель-електричне судно балтійського типу, потужністю в 10500 кінських сил, побудоване в 60-і роки на Гельсінкської верфі «Wärtsilä» (Вяртсиля). Начальник портофлоту ММП Олександр Нефедов розповів ліцеїстам, що завдяки стараній праці азовських кораблів, криголам і сьогодні успішно водить каравани суден в Азовському морі, і що названо його на честь Михайла Прокоповича Бєлоусова (1904 -1946) видатного капітана далекого плавання, керівника Арктичного флоту, на честь якого також названі вулиця в його рідному Мелітополі, а також миси на острові Циглера (Баренцевому морі і в Антарктиді).
Крім того, учні чимало здивувалися тому факту, що міста, де їм пощастило побувати, багато в чому унікальні.
Наприклад Азовський судноремонтний завод - єдина розвинута судноремонтна база, визнана КО «Регістр судноплавства України». І що перед початком кожної льодової кампанії «Капітан Білоусов» обов'язково проходить тут навігаційний ремонт.
Так, за 42 дні жовтня - листопада 2017 року черговий раз судоремонтники виконали великий обсяг робіт систем життєзабезпечення судна - всього понад 100 ремонтних операцій, в тому числі і докових. В означений термін виконані унікальні трудомісткі операції з багатотонними деталями рульового пристрою криголама. Після розбирання і дефектації, відновлені геометричні розміри робочих шийок баллера керма судна за допомогою наплавлення електрозварюванням. Виконана механічна обробка баллера і трудомістка процедура підгонки сполучення поверхонь отворів баллера і пера керма.
Паралельно виконаний ремонт 27 одиниць донно-забірної арматури, дві з яких відновлювальним ремонтом.Кирило Тронин
,

учень Маріупольського ліцею №1, 7 клас:
- Мені повністю сподобалася експедиція. І кожна хвилина, проведене на судноремонтному заводі, і на «Білоусова» ... як вам сказати, залишиться в пам'яті.
Навіть коли ми ще тільки йшли до причалу, а потім пливли на криголам ... такі відчуття мною оволодівали! Враження вже було складно передати!
Це сильніше і цікавіше за все, що ми бачили в місті до цього. Виявляється, ось такі цікаві люди у нас працюють, скільки всього важливого знають. Загалом - все, що ми побачили, навіть краще, ніж я собі уявляв. До речі, я багато зняв відео і фотографій - буду їх вдома переглядати. Покажу друзям та батькам! І палуба, і пінний слід за катером ... і прилади, які були в ходовій рубці капітана на «Білоусові», і краєвиди - абсолютно приголомшливі види на море.

Олександра Євенко,
учениця Маріупольського ліцею №1, 7 клас:
- Запам'ятається те, що ми, можливо, перші з учнів ліцею, хто побував ось так з великою групою на криголамі «Капітан Білоусов». Я взагалі думала, що він буде трохи по-іншому виглядати, - гірше всередині, але мої очікування не виправдалися, і це 100% добре. Виглядає він досить шикарно. Кольори красиво підібрані і поєднуються. На тлі неба взагалі супер. І я думаю, що і взимку ця фарба не зникне. І ще про те, що у нього буде робота.


Сорокін Вадим,
учень Маріупольського ліцею №1, 7 клас:
- Про враження, якщо коротко, це було досить класно. Для людей, які б хотіли зайнятися цим ремеслом, - дуже корисні практичні знання, а для інших, як я, просто поліпшення своєї ерудиції, і все таке. Криголам виглядає таки непогано серед інших наших кораблів. Дуже хороший, і, виявляється, унікальний у своїй сфері. Так як, на відміну від інших буксирів, у нього пряма спрямованість в «ледоколеніі». Ще про нього добре розповідають, а головне - хороші люди розповідають - це відразу видно.

Бикова Аліса,
учениця Маріупольського ліцею №1, 7 клас:
- Я вперше побувала на Азовському судноремонтному заводі, і на рейдовому катері «Нептун», і на криголамі «Капітан Білоусов» в порту. Причали побачила. Звичайно ж, мене сильно вразили габарити всього, що ми побачили. І самого криголама. Він дуже великий, потужний, яскравий. Все, щоб при ламанні льоду його було видно з далеких дален. Думаю, він це допоможе багатьом судам, так як, окрім того, що він прокладає шлях, екіпаж ще й привозить їжу і воду екіпажам, які застрягли в льодах. Сама я трошки боюся моря, але в цей раз не побоялася - і не шкодую.
Скажу, що всередині в машині судна, виявляється, все дуже складно - можна заплутатися так як там дуже багато всяких механізмів, поворотів і безліч приміщень - це кошар. Дуже страшно залишитися там однієї. А взагалі, що стосується самої території заводу і порту, то я думала, що портальні крани дуже маленькі. Але вони виявилися просто громадина, витонченими і навіть красиві.


Трибунська Кароліна,
учениця Маріупольського ліцею №1, 7 клас:
- Коли ми сюди йшли, то, якщо чесно, нічого такого я не очікувала. Думала, буде звичайна екскурсія ... і не буде нічого такого. Тобто, я навіть не хотіла йти. Але з моменту, як тільки ми зайшли до підприємства, я зрозуміла, що я помилялася. Нас посадили на величезний рейдовий катер, відвезли по морю на криголам, мені шалено сподобалося ... Дуже хороші враження - тут усе так масштабно і взагалі вода - моя стихія. І коли ми побували на криголамі, особливо на капітанському містку, там неймовірно багато обладнання! Я все ще трішечки в шоці: як члени команди все це запам'ятовують, як орієнтуються?
Так, вони на це вчаться, але все-таки. Важко. Професія захоплює.

Я також здивувалася, що капітан, по суті, буквально не рулить кораблем, а віддає потрібні накази, і матроси направляють корабель на горизонт.

Гапонов Олександр,
учень Маріупольського ліцею №1, 7 клас:
- Мені дуже сподобалася ця експедиція. Цікаво і пізнавально. Я вже не вперше в порту, мене водив сюди дідусь, але тоді з усієї інформації, яку я отримав, я дізнався тільки, що в цих силосах (показує на зерновий термінал) приблизно 10 тисяч тонн зерна. І більше нічого.
А в цій експедиції я дізнався дуже багато всього крутого про наші підприємства морської галузі. Тому я дуже радий що сюди потрапив. Мій словниковий запас круто виріс сьогодні. І багато чого я зрозумів про море,
і про користь від нього рідного міста.

Можна подякувати вам за те, що ви підтримуєте наш ліцей.
Весь ліцей передає всім працівникам судноремонтного заводу щире спасибі.

Матвієнко Вікторія,
учениця Маріупольського ліцею №1, 7 клас:
- Сьогодні я побачила все і завод, і порт,
і місто по-іншому,
іншими очима чи що.
У нас виявляється є ось настільки цікаві заводи.
Це все набагато цікавіше, ніж те,
про що ми чули до цього.
Викликає прямо почуття гордості за наше місто.
Як багато тут людей, які по 40-50 років працюють
і продовжують любити це підприємство.
Мене це неймовірно вразило.